Gyermekágyi nehézségek: sírás, alvás, hangulatingadozás

A gyermekágyas időszak minden édesanya életében kihívásokkal teli az újdonsága és az ismeretlensége miatt, de a mai anyák számára különösen nagy kihívást jelenthet. Manapság az anyukák rengeteg információhoz férnek hozzá az interneten, mégis sokan érzik magukat elveszettnek, amikor a babázás valósággá válik. Ha te is most lépsz bele ebbe az időszakba, vagy már benne vagy, akkor ez a cikk neked szól! Ha pedig még előtte állsz, akkor még hasznosabb lehet számodra. 

Mi is az a gyermekágyi időszak?

Orvosi értelemben hat hétig tart, de pszichológiai szempontból akár egy évig is eltarthat. Ez az az időszak, amikor a baba teljes mértékben az édesanyjára és környezetére van utalva, és az anyai test is hatalmas változásokon megy keresztül.

Sírós baba és hasfájás – több, mint amit elsőre gondolnál

Az első hetekben a baba sírását gyakran a szokásos „hasfájós időszak”-nak tulajdonítják. De vajon tényleg mindig a hasa fáj? A legtöbb szakértő szerint a sírás legtöbbször pszichoszomatikus eredetű, ami a test és a lélek közös nehézségére utal. A stressz, amit a baba az anyaméhben vagy a születés során átélt, ugyanúgy hatással lehet az első időszakban tapasztalt nyugtalanságára, sírósságára, mint a jelen testi vagy lelki tapasztalatai.

Alvásproblémák – miért nem alszik a babám?

A kisbabák alvási ciklusai eltérnek a felnőttekétől, és nem tudnak egyedül visszaaludni. Az éjszakai ébredések természetesek, főleg, mert a baba testkontaktusra vágyik. A Z generációs anyák számára, akik a digitalizált világból érkeznek, kihívás lehet a folyamatos jelenlét és az éjjeli megnyugtatás. Nehéz elfogadni, hogy átmenetileg le kell mondaniuk a szabadságukról, mert a kisbabájuknak szükségük van felnőtt segítségre az önszabályozásukhoz. 

Nyugtalan a babád? Szeretnéd, ha kevesebbet sírna és többet aludna? Csatlakozz babamasszázs csoportjainkhoz itt.

Baby blues vagy depresszió? Ne vedd félvállról a hangulatingadozást!

A hormonális változások természetesek, de a gyermekágyi hangulatingadozás komolyabb is lehet, mint gondolnánk. Az érzelmek felerősödhetnek, és előhívhatják a saját gyermekkorból származó tapasztalatokat. Ha úgy érzed, hogy tartósan szomorú vagy, fáradt és kimerült vagy, ne szégyellj segítséget kérni! Különösen fontos ez azért, mert minél korábban kérsz segítséget perinatális szemlélettel rendelkező szakképzett segítőtől, annál könnyebben megoldható a nehézség és annál hosszabb távon hatnak a konzultációk! Rengeteg későbbi nehézség megelőzhető a korai segítséggel.

Az első év: az anya és a baba közös utazása

Pszichológiai szempontból a gyermekágyi időszak egy évig is eltarthat. Az első év végére a baba megteszi az első lépéseit, ami nemcsak fizikai, hanem érzelmi leválást is jelent. Ilyenkor az anyák gyakran visszatekintenek az elmúlt időszakra, és tudat alatt számot vetnek az anyaságuk első évével. Fantasztikus érzés rálátni, hogy sikerült életben tartanod egy kisbabát, aki még imád is az első életéve végére! Túl vagytok a nehezén, mostanra nagyon jól ismeritek egymást és a kapcsolatotok működését. 

Mit tehetsz, hogy könnyebb legyen?

Ne félj segítséget kérni! Az anyaság nem egy egyszemélyes küldetés.

Tölts időt magaddal! Egy rövid séta, egy meleg fürdő vagy egy baráti beszélgetés csodákra képes.

Ne hagyd figyelmen kívül az érzéseidet! Ha úgy érzed, hogy az anyaság nem olyan örömteli, mint vártad, beszélj róla valakivel!

Légy türelmes önmagaddal és a babáddal! Az első év nemcsak a babád fejlődéséről szól, hanem a te anyává válásodról is.

A gyermekágyi időszak kihívásokkal teli, de egyben óriási lehetőség is a fejlődésre és az önismeretre. Ha tudatosan kezeled ezt az időszakot, sokkal könnyebb lesz megtalálnod az egyensúlyt. Ne feledd: minden anya más, és minden gyermek is egyedi – a te utad a saját történeted! 💕

Úgy érzed, hogy jól esne egy kis támogatás és segítség? 

Please enable JavaScript in your browser to complete this form.
Válassz melyik szolgáltatásunk után érdeklődsz
Visited 1 times, 1 visit(s) today